KAÇAK GEÇİŞ, HGS CEZALARINA KARŞI İTİRAZ, HGS CEZALARININ İPTALİ, DAVA SÜRECİ, YAPILMASI GEREKENLER

KAÇAK GEÇİŞ, HGS CEZALARINA KARŞI İTİRAZ, HGS CEZALARININ İPTALİ, DAVA SÜRECİ, YAPILMASI GEREKENLER

T.C.ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü vatandaşlarımızı mağdur etmeye tekrar başladı. 2014 yılı son aylarında 2013 yılına ait HGS cezalarının tebliğ işlemlerini gerçekleştiren  Karayolları Genel Müdürlüğü bir yıl aradan sonra, tekrardan ceza tutanakları göndermeye başladı.  Gelen ceza tutanaklarına karşı 15 gün içinde itiraz edilmesi gerekmektedir. Aksi halde kesinleşen cezaların tahsili için ilgili Vergi Daireleri muhatapları hakkında haciz işlemlerini başlatmaktadır.


Boğaziçi Avukatlık Büromuz HGS Sisteminin kurulmasından itibaren, meydana gelen hukuki sorunların çözümü noktasında derin deneyim, bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir.


HGS cezalarının; kuruluşundan itibaren sistemsel alt yapı eksikliği, zamanında bilgilendirilmeme ve sistem hatası nedeniyle hgs hesabından cezalı ücret tahsil edilerek, hgs bakiyesinin eksiye düşürüldüğü bu şekilde vatandaşların ve şirketlerin mağdur edildiği, mağdur sayısının 3 milyon civarında olduğu söylenmektedir.


Ayrıca, normal geçiş yapılan mesafe ücreti yerine, en uzak mesafe ücretine ilave olarak 10 katı tutarında ceza kesilmesi(örnek Samandıra- Çamlıca Tem gişesi arası normal geçiş ücreti 1,40 TL iken, hgs etiketini sistemin okumaması nedeniyle vatandaşa en uzak mesafe olan Samandıra-Ankara Akıncılar gişesi arasındaki geçiş ücreti olan 18,75 TL  ücreti ve on katı 187,50 TL idari Para Cezası kesilerek toplamda 206,25 TL talep edilmesi) vatandaşı ve şirketleri araçlarını satsalar dahi ödeyemeyecekleri miktarlarda borç yükü altına sokarak mağdur etmektedir.


Her ne kadar 2015 yılı Nisan ayında yasal düzenleme yapılmış ise de; yapılan yasal düzenleme 2015 yılı Nisan ayı sonrasını kapsar şekilde sadece, ücretin tahsilinde en uzak mesafe yerine normal geçiş yapılan mesafenin ücreti ve onun 10 katının alınması yönünde yapılmıştır.


2015 yılı Nisan ayı öncesindeki en uzak mesafe ve 10 katı tutarındaki cezalar hakkında herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığından, 2013 yılı ile 2015 yılı Nisan ayı arasındaki kaçak geçişler vatandaşlarımızı ve şirketlerimizi mağdur etmeye devam etmektedir.


Vatandaşlarımızın ve şirketlerinin mağduriyetini yakından görüp, onlarla birlikte hukuk mücadelesi veren Boğaziçi Avukatlık Bürosu olarak   Hgs sorunlarının çözümü noktasında büromuzca rapor hazırlanıp, gerekli çalışmaların yapılması için ilgili kamu makamlarına gönderilmiştir.


Netice olarak, hgs sorunu halen devam edegelmektedir. Boğaziçi Avukatlık Bürosu olarak hukuki bilgi ve birikimlerimizi paylaşmaya hazırız.

 

Av.Cebrail Eren KAYNAR&Av.Hüseyin BOZBEY